Проект ORGFARM
Органичното земеделие – предизвикателство или отговорност за нашата природа
Основна цел: Да се подпомогне икономическото развитие на трансграничния регион чрез стимулиране на селскостопанския производител в областта на биологичното земеделие.
Първата специфична цел на проекта е свързана с укрепване на капацитета на местните общности в областите Видин и Зайчар за устойчиво трансгранично сътрудничество чрез стимулиране на публично-частните партньорства,обучителни инициативи, насърчаване на мобилността и обмяна на професионален опит в сферата на земеделието.
Втората специфична цел на проекта е изграждане на пилотен модел мрежа от институции и фирми, обединени около идеята за водеща роля на неправителствените организации в двата региона при повишаване на информираността и уменията на земеделските производители, мобилизирането им за активното участие в процесите на модернизиране на сектора и региона, и популяризирането на приоритетите на европейската политика за социално и икономическо сближаване и задълбочаване на трасграничните връзки.
- популяризиране на основните принципи на Европейската политика и трансгранично сътрудничество и развитие на регионите;
- повишаване конкурентоспособността на селскостопанското производство и свързаните с него дейности в област Видин и Зайчар;
- създаване на подходящи условия за придобиване на допълнителни знания за модерните форми на земеделие, включително чрез подобряване общественото познаване и разбиране за програми на ЕС насочени към аграния сектор в България
-
развитие на трансграничното сътрудничество в областта на селското стопанство между двата региона
-
насърчаване и поощряване на нови инициативи за финансиране чрез обучение и популяризиране дейността на Министерството на земеделието и горите и ДФ “Земеделие”.
- тежки и трайни последици от бавните процеси на преструктуриране на икономиките на двете страни;
- недостатъчно развити бизнес отношения между фирмите и бизнес подкрепящите организации;
- ниска степен на използване механизмите за развитие на селските райони, като основен елемент в Общата аграрна политика на ЕС, вкл. и ниската степен на използване на възможностите по предприсъединителните фондове, поради тяхното недостатъчно познаване;
Реализирането на проекта предвижда и съвместна работа с представители на земеделските кооперации, браншови организации и организации, подкрепящи бизнеса от двата погранични района, със специалистите от общинските, областна администрации и подведомствените областни структури на МЗГ, регистрираните безработни и самонаети лица от гр.Видин и региона, които също са потенциални бенефициенти на проекта.
Географското покритие на проекта обхваща всички общини в област Видин и област Зайчар и активно работещи на територията европейски програми за трансгранично сътрудничество, които дават естествени предимства по отношение създаването на нов тип организация на селскостопанските производители и подобряване на интеграционните връзки между производителите на селскостопанска продукция.
Резултати:
- Разработена оценка на нуждите на земеделските производители в района на Видин и Зайчар.
- Създаден на „Наръчник за органичния фермер“
- Организирани 4 еднодневни семинари за биологичното земеделие в общините Ново село, Белоградчик, Брегово и Кула.
- Обмяна на опит на 20 производителя от малки селски и фамилни ферми от област Видин, България с колеги в областта на биологичното земеделие от област Зайчар, Сърбия;